Znamenita fotografija odhoda še zadnjih vojakov agresorske JLA. (vir: RTV SLO)
Danes obeležujemo dan suverenosti v spomin na osamosvojitvene dogodke pred 28 leti, ko je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo. 25. oktober tako predstavlja pomembno prelomnico v zgodovini slovenskega naroda.
Prvo vkrcanje enot JLA v Luki Koper se je začelo 21. oktobra 1991, ko je iz koprskega pristanišča izplula šolska ladja Galeb. V noči iz 25. na 26. oktober 1991 so se nato na ladjo Venus vkrcali še zadnji vojaki in zapustili slovensko ozemlje. Ladja je koprsko pristanišče zapustila nekaj minut čez polnoč.
Podpredsednik državnega zbora Jože Tanko.
Današnji praznik so počastili tudi v državnem zboru. Ribniški poslanec in podpredsednik državnega zbora Jože Tanko je v poslanici med drugim dejal, da dan suverenosti, skupaj z dnevom samostojnosti in enotnosti ter dnevom državnosti, predstavlja enega od mejnikov ločevanja slovenskega naroda od večnacionalne skupnosti.
Naštel je tudi nekaj mejnikov na slovenski osamosvojitveni poti. Najprej je bila tu 57. številka Nove revije, ki je izšla 16. februarja 1987. Temu je 25. aprila 1988 sledila Pisateljska ustava, ki je predstavila in postavila še zasnovo temeljnega pravnega okvirja bodoče države. “Ljudstvo se je začelo prebujati, iz plamenčkov so nastajali kresovi,” je dejal Tanko. In spomnil, da je bil “odziv tedanjih komunističnih in vojaških oblasti radikalen”. Zaprli so “štiri mlade ljudi. Četverici JBTZ je na ozemlju Slovenije sodilo vojaško sodišče v tujem jeziku”. Spontano so nastali veliki protesti. 3. junija 1988 je bil ustanovljen Odbor za varstvo človekovih pravic. Sledila je Majniška deklaracija (8. maja 1989). Potrebno legalnost procesa osamosvajanja so zagotovila ustavna dopolnila k republiški ustavi. 8. aprila 1990 so sledile prve večstrankarske volitve. Nova Demosova vlada je izpeljala Plebiscit, ki je bil 23. decembra 1990, na katerem smo se prebivalci Slovenije skoraj soglasno (88 %) opredelili za samostojno in neodvisno Slovenijo. Temu je 25. junija 1991 sledila še razglasitev Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Osamosvojitveni proces se je nadaljeval z 10-dnevno vojno in končal z neizbežno vojaško in politično zmago slovenskega naroda.
Zaključil se je prav na današnji dan leta 1991, ko je slovensko ozemlje zapustil še zadnji vojak JLA.
Jože Tanko je dejal: “Bodimo ponosni na enotnost naroda pred skorajda 30 leti in hvaležni vsem, ki so se žrtvovali za našo samostojnost. Prav tako pa tudi za njihovo domoljubnost in pogum, ki sta nam omogočila, da lahko živimo kot svoboden in suveren narod. Imejmo to vedno pred očmi.”
Da bi zagotovili najboljšo izkušnjo, uporabljamo tehnologije, kot so piškotki, za shranjevanje in/ali dostop do informacij o napravi. Privolitev v te tehnologije nam bo omogočila obdelavo podatkov, kot je vedenje brskanja ali edinstveni ID-ji na tem spletnem mestu. Neprivolitev ali umik privolitve lahko negativno vpliva na nekatere lastnosti in funkcije.
Funkcionalni
Vedno omogočeni
Tehnična hramba oziroma dostop je nujno potreben za zakonit namen omogočanja uporabe določene storitve, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahteva, ali izključno za namen izvajanja prenosa komunikacije po elektronskem komunikacijskem omrežju.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistični
Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno za statistične namene.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Oglasni
Tehnična shramba ali dostop je potreben za ustvarjanje uporabniških profilov za pošiljanje oglasov ali za sledenje uporabniku na spletnem mestu ali več spletnih mestih za podobne tržne namene.